ЗБЕРЕГТИ КРАСУ “ВИНОГРАДАРЯ”

Цього року житловому масиву “Виноградар” виповнилось 25 років. Забудова Виноградаря бере свій початок з другого етапу реалізації нового генерального плану післявоєнного розвитку Києв. Це був час 9-ї п’ятирічки(1971-1975рр.), коли передбачалась інтенсивна забудова Лівобережної території (Березняки, Лісний, Лівобережний, Комсомольский масиви), а на правому березі реконструкція Брест-Литовського проспекту , забудова Святошина, Оболоні та Виноградаря.

Джерело: Жанна Кульмінська

Проект забудови Виноградаря, автором якого був архітектор Євген[думаю, тут автор помилилася Едуард] Більський,  на конкурсі проектів тоді отримав першу премію. Втілення в життя задуманого почалось у 1974 році на північно-західній околиці Києва: частково на вільних землях, частково на землях, які використовувались жителями під городи, та частково на  землях радгоспу “Пуща-Водиця”, які були під фруктово-ягідними рослинами.

За що ж одержав високу оцінку на конкурсі проект забудови Виноградаря? Давайте розглянемо проект і ви самі зрозумієте, що він враховував всі нюанси нашого буття. Територія забудови була розчленована на три мікрорайони та квартали, з мережею пішоходних бульварів і доріжок, ізольованих від проїжджої частини вулиці, які створюють три мікрорайони: проспекти Свободи, Василя Порика та вул. Світлицького, пр. Радянської України, пр. Правди, які межують з іншими масивами. У центрі, що мав об’єднати ці три мікрорайони, за планом передбачалося створення  “Гостинного двору”, громадського, культурного і торговельного центрів (двозальний кінотеатр на 1100 місць, Будинок культури з танцювальним залом, клуб для дітей, адміністративний будинок, універсам із рестораном, універмаг і т.ін.). Передбачалося побудувати поліклініку, лазню з басейном, критий ринок, пожежне депо, районне відділення міліції, АТС, автостоянку, котельню і багато чого іншого для зручностей мешканців.

Від “Гостинного двору”йде парк-бульвар у бік Пуща-Водицького лісу та водно-спортивного комплексу на Синьому озері.

Вдно-спортивний комплекс-це ще одна особливість проекту Виноградаря. У жодному проекті нових масивів того часу не дуло запропоновано водно-спортивного комплексу, який би складався з трьох стадіонів із критими трибунами, станції човнів, пляжу, кортів, атракціонів для дітей, зелених насаджень, які поступово переходили у лісовий масив. Кожен мікрорайон мав би свою зелену зону, лавки для відпочинку, дитячі майданчики з відповідними атрибутами (гойдалки, гірки, будиночки, пісочники, спортивні знаряддя). Казкові скульптурні композиції мали стти окрасою мікрорайонів. У кожному з них – дитячі садки, школи, підприємства торгівлі(молоко, хліб, овочі)б побутового обслуговування, бібліотеки.

Масив забудовується 9-,12-,16-поверховими будинками з поліпшеним плануванням квартир, зручними побутовими умовами для мешканців. При цьому поруч жодного промислового підприємства. Загальна площа житлового масиву – 277га.

Власне, забудова почалась із 1974р. Спочатку на околицях ( вул. Світлицького, пр.Правди, пр.Радянської України) були збудовані перші 9-ти поверхову житлові будинки. На початку 1975-го з’явились і  перші мешканці. Ось тут я підходжу до своєї основної теми. Ми вже знаємо, скільки творчої енергії віддав своєму проекту архітектор Більский, як старанно працювали будівельники. Я впевнена, що багато з тих, хто одержав ордер на квартиру (в тому числі і я) вперше в житті зустрілися з ліфтом, центральним опаленням, ванною, гарячою та холодною проточною водою, туалетом у квартирі, окремою кухнею, просторими балконами, газом або електроплиткою. Бо наше покоління – повоєнне і відбудовчого періоду – памятає загальну кухню та декілька господинь, примуси (мабуть, теперішнє покоління і не знає, що воно таке – примус), пам’ятає, як користувались дворовим краномі туалетом, тому, що в квартирі не було водопроводу, як в одній кімнаті проживали батьки, дорослі їхні діти й онуки, ходили в загальну лазню. Та багато чого є згадати з того життя!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: